[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 3، شماره 3 - ( زمستان 1397 ) ::
جلد 3 شماره 3 صفحات 67-75 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش واسطه ای کیفیت زندگی در رابطه سبک های فراهیجانی مثبت با امید به زندگی در سالمندان مرد
محمدرضا ایزدپناه کاخک* ، علی اکبر ثمری، حسن توزنده جانی
گروه روان‌ شناسی، دانشکده علوم پایه، واحد نیشابور، دانشگاه آزاد اسلامی، نیشابور، ایران
چکیده:   (25 مشاهده)
      مقدمه: روند سالمندی در سطح جهانی به گونه ای است که بسیاری از جوامع را با مشکلات عدیده روبرو کرده است. سالمندان شیوه های مراقبتی خاص خود را دارند و سلامت جسمی و روانی آنها مستلزم پرداختن به مفاهیم بنیادینی همچون کیفیت زندگی، امید به زندگی و نحوه ابراز هیجانها در این دوره است که باعث استفاده بهینه از زندگی می شود.
     روش: این پژوهش از نوع پژوهش های توصیفی- همبستگی بود که با هدف بررسی نقش واسطه ای کیفیت زندگی در رابطه سبک های فراهیجانی مثبت با امید به زندگی در سالمندان مرد انجام شد. جامعه آماری این پژوهش شامل کلیه سالمندان مرد بالای 60 سال سرای سالمندان اداره بهزیستی شهر نیشابور بود. نمونه پژوهش حاضر  شامل 132 نفر از این سالمندان بود که به صورت نمونه گیری در دسترس انتخاب شدند. برای جمع آوری اطلاعات از پرسشنامه سبک های فراهیجانی بک، هافر و اسکوبلر (2009)، پرسشنامه امید به زندگی اشنایدر وهمکاران (1991) و پرسشنامه کیفیت زندگی سازمان بهداشت جهانی (1998) استفاده شد. داده ها بر اساس معادلات ساختاری و ضریب همبستگی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
    یافته ها: نتایج تحلیل رگرسیون بارون، کنی و معادلات ساختاری نشان داد که بین سبک های فراهیجانی مثبت با امید به زندگی با واسطه گری کیفیت زندگی در سالمندان مرد رابطه وجود دارد. همچنین در بررسی فرضیه های فرعی مشخص شد که نقش کیفیت زندگی در رابطه بین سبک فراهیجانی مثبت فرا دلسوزی و فرا علاقه با امید به زندگی جزئی می باشد. ضمناً بر اساس تحلیل همبستگی و مدل های رگرسیونی مشخص شد که رابطه بین متغیرهای سبک های فراهیجانی مثبت، امید به زندگی و کیفیت زندگی مستقیم و معنادار می باشد .
     نتیجه گیری: نتایج حاکی از این بود که که کیفیت زندگی در رابطه سبک های فراهیجانی مثبت با امید به  زندگی در سالمندان مرد نقش واسطه ای دارد.  همچنین، مشخص شد که  بین متغیرهای سبک های فراهیجانی مثبت با امید به زندگی رابطه مستقیم و معناداری وجود دارد.
واژه‌های کلیدی: سبک های فراهیجانی مثبت، امید به زندگی، کیفیت زندگی، سالمند
متن کامل [PDF 308 kb]   (15 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی سالمندی
دریافت: ۱۳۹۸/۱/۸ | پذیرش: ۱۳۹۸/۲/۷
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Samari A, Toozandehjani H. The mediating role of quality of life in the relationship between positive meta-emotion styles and life expectancy in elderly men. joge. 2019; 3 (3) :67-75
URL: http://joge.ir/article-1-295-fa.html

ایزدپناه کاخک محمدرضا، ثمری علی اکبر، توزنده جانی حسن. نقش واسطه ای کیفیت زندگی در رابطه سبک های فراهیجانی مثبت با امید به زندگی در سالمندان مرد. سالمندشناسی. 1397; 3 (3) :67-75

URL: http://joge.ir/article-1-295-fa.htmlدوره 3، شماره 3 - ( زمستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه سالمندشناسی Journal of Gerontology
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3862