[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 4، شماره 3 - ( زمستان 1398 ) ::
جلد 4 شماره 3 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
شناسایی نیازهای مرتبط با سلامت سالمندان شهر سبزوار سال 1397
سمانه قلی زاده، اکرم قنبری*، رحیم اکرمی، زهرا استاجی
دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران.
چکیده:   (506 مشاهده)
مقدمه: سالمندان اغلب نیازهای پیچیده و ناشناخته ای دارند که هنوز موفق به شناخت کامل آنها مطابق با معیارهای جهانی در کشور نشده ایم. از این رو پژوهش حاضر سعی دارد، انواع نیازهای برآورده شده و یا برآورده نشده مرتبط با سلامت سالمندان شهر سبزوار را بطور دقیق تری با استفاده از ابزار معتبر و تخصصی مورد شناسایی قرار دهد.
روش: این مطالعه توصیفی- مقطعی بر روی 240 نفر سالمند بالای 60 سال فاقد هرگونه مشکلات در وضعیت شناختی شهر سبزوار در سال 1397 انجام شد که بصورت نمونه گیری خوشه ای سیستماتیک از مناطق جمعیتی 6 مرکز بهداشتی شهر انتخاب و وارد مطالعه شدند. اطلاعات توسط پرسشنامه مشتمل بر دو بخش دموگرافیک و نیازسنجی بر اساس ابزار استاندارد کمبرول (CANE) جمع آوری گردید و با استفاده از SPSS نسخه 21 و با روش های آماری مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: میانگین سنی واحدهای پژوهش 2/7 ± 1/68 سال بود بطوری که بیشترین آنان در گروه سنی 75- 60 سال قرار داشتند. بر اساس یافته های اصلی مطالعه، سالمندان نیازهای برآورده نشده ای بترتیب اولویت در بهره مندی از مزایا (23%)، سلامت جسمانی (16%)، دارو (15%)، پول/ بودجه (14%)، بینایی/شنوایی (10%)، فعالیت های روزمره (5/9%)، تغذیه (9%)، تحرک (9%)، نگهداری از منزل (8%)، مراقبت از دیگری (6%)، آسایش روانی (5%) و به خاطر سپاری (5%) دارند. در مقابل از بین نیازهایی که برآورده شده بودند نیازهای مربوط به تامین دارو (39%)، رفع بیماری های جسمانی (35%) و همچنین بهبود مشکلات بینایی و شنوایی (28%) از سایر موارد چشمگیرتر بودند.
نتیجه گیری: نتایج پژوهش حاضر نشان داد بیشترین نیازهای برآورده نشده سالمندان مورد مطالعه در حیطه نیازهای جسمی و پس از آن نیازهای اجتماعی بوده است و نیازهای محیطی کمترین اولویت را برای ایشان داشتند. لذا توصیه می شود متخصصان، برنامه ریزان و مجریان حوزه سالمندی بیش از پیش بر رفع نیازهای سالمندان در مسائل جسمی و اجتماعی شان از جمله سلامت جسمی، تغذیه و دارو، بینایی و شنوایی، برخورداری از مزایا، تحرک، درآمد و مدیریت مالی متمرکز شوند.
 
واژه‌های کلیدی: نیازسنجی، سالمندان، سلامت
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: پرستاری سالمندی
دریافت: ۱۳۹۸/۶/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ | انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

gholizade S, ghanbari A, akrami R, Estaji Z. Health related needs of the elderly in Sabzevar city of Iran in 2018. joge. 2020; 4 (3)
URL: http://joge.ir/article-1-331-fa.html

قلی زاده سمانه، قنبری اکرم، اکرمی رحیم، استاجی زهرا. شناسایی نیازهای مرتبط با سلامت سالمندان شهر سبزوار سال 1397. سالمندشناسی. 1398; 4 (3)

URL: http://joge.ir/article-1-331-fa.htmlدوره 4، شماره 3 - ( زمستان 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه سالمندشناسی Journal of Gerontology
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4072