[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 2، شماره 4 - ( بهار 1397 ) ::
جلد 2 شماره 4 صفحات 22-35 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر تمرینات آب‎ درمانی با و بدون جکوزی بر قدرت اندام تحتانی و کیفیت زندگی زنان سالمند
شیما کرمی* ، وحید تادیبی
دانشکده علوم انسانی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد بروجرد، بروجرد، ایران
چکیده:   (952 مشاهده)
مقدمه: با افزایش سن، مشکلات مرتبط با کاهش قدرت عضلانی و به دنبال آن کاهش کیفیت زندگی افراد افزایش می یابد. بنابراین سالمندان در معرض آسیب‎های جدی قرار می گیرند.  بنابراین هدف از انجام پژوهش حاضر، بررسی اثر 8 هفته تمرینات آب ‎درمانی با و بدون استفاده از جکوزی بر قدرت عضلانی اندام تحتانی و کیفیت زندگی زنان سالمند بود. 
روش: این پژوهش در یک طرح پیش آزمون-پس آزمون با گروه های تصادفی سازی شده انجام شد. تعداد 36 زن سالمند 65 تا 74 ساله به صورت داوطلبانه در پژوهش شرکت نمودند. شرکت کنندگان به صورت تصادفی به 3 گروه 12 نفری گواه، آب‎درمانی و آب‎درمانی با جکوزی گرم تقسیم شدند. برای اندازه‎گیری قدرت اندام تحتانی از آزمون   30sec  Chair Stand Test و برای سنجش کیفیت زندگی از پرسشنامه (sf-36) استفاده شد. برای تجزیه و تحلیل داده ها از آزمون آنالیز واریانس با اندازه گیری های تکراری، آزمون t مستقل و t همبسته با نرم افزار spss نسخه22 استفاده گردید.
یافته ها: پس از مداخلات، قدرت اندام تحتانی در گروه آب درمانی بدون جکوزی (000/0=p) و با جکوزی (000/0=p) افزایش معنادار داشت، اما در گروه گواه تفاوت معناداری دیده نشد (724/0=p). سلامت جسمی در گروه آب درمانی بدون جکوزی (000/0=p) و با جکوزی (000/0=p) بهبود معنادار یافت، اما برای گروه گواه تغییر معناداری دیده نشد (066/0=p). سلامت روانی نیز در گروه آب درمانی بدون جکوزی (000/0=p) و با جکوزی (000/0=p) بهبود معنادار داشت، اما در گروه گواه کاهش معنادار یافت (005/0=p).
نتیجه گیری: انجام سه وهله آب درمانی در هفته به مدت 8 هفته با و بدون استفاده از جکوزی، هر دو بر قدرت عضلانی اندام تحتانی و کیفیت زندگی زنان سالمند اثر مثبت و معناداری دارد.
واژه‌های کلیدی: هیدروتراپی، قدرت عضلانی، کیفیت زندگی، سالمند
متن کامل [PDF 334 kb]   (402 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی سالمندی
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۱/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۷/۳/۱۲
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA codeXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Karami S, Tadibi V. Effect of aquatic therapy exercises with and without the use of Jacuzzi on the lower limb strength and the quality of life in elderly women . joge. 2018; 2 (4) :22-35
URL: http://joge.ir/article-1-183-fa.html

کرمی شیما، تادیبی وحید. تأثیر تمرینات آب‎ درمانی با و بدون جکوزی بر قدرت اندام تحتانی و کیفیت زندگی زنان سالمند . سالمندشناسی. 1397; 2 (4) :22-35

URL: http://joge.ir/article-1-183-fa.htmlدوره 2، شماره 4 - ( بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه سالمندشناسی Journal of Gerontology
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3862