[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 2، شماره 2 - ( پاییز 1396 ) ::
جلد 2 شماره 2 صفحات 11-17 برگشت به فهرست نسخه ها
وضعیت سلامت دهانی مردان سالمند بستری در بیمارستان روانپزشکی رازی در سال 1395
شیوا زمانی نژاد، وحید راشدی* ، سید کاظم ملکوتی، بیژن مقصودلو استرآبادی
انستیتو روانپزشکی تهران، دانشکده علوم رفتاری و سلامت‌ روان، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
چکیده:   (1359 مشاهده)
مقدمه: رفتار و عادات روزانه سالمندان، به طور مستقیمی بر وضعیت دهان و دندان آنان تاثیر گذار می باشد. امروزه وضعیت سلامت دهان و دندان سالمندان و راه های ارتقای آن بسیار مورد توجه قرار گرفته که این عامل ارتباط مستقیمی با کیفیت زندگی آنان نیز دارد. این مطالعه با هدف بررسی وضعیت سلامت دهانی مردان سالمند بیمارستان روانپزشکی رازی تهران انجام پذیرفته است.
روش: این مطالعه از نوع توصیفی - تحلیلی، مبتنی بر بیمارستان بوده که در سال 1395 انجام پذیرفته است. جامعه پژوهش را کلیه سالمندان مرد 60 سال و بالاتر بستری در بیمارستان روانپزشکی رازی تهران تشکیل می دادند. تعداد نمونه مورد نظر در این مطالعه 120 نفر بودند که با روش تمام شماری وارد مطالعه شدند. ابزار جمع آوری اطلاعات در این پژوهش علاوه بر پرسشنامه متغیرهای جمعیت شناختی، پرسشنامه ارزیابی سلامت دهانی سالمندان (GOHAI) و آزمون کوتاه شناختی (AMTs) بودند که هر پایایی و روایی هر دو پرسشنامه در زبان فارسی به تأیید رسیده است. داده های به دست آمده توسط نرم افزار آماری SPSS-18 و تست آماری ضریب همبستگی پیرسون مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته ها: در این مطالعه 120 مرد سالمند حضور داشتند که میانگین سنی آن ها 14/66 سال (انحراف معیار: 37/3) و میانگین مدت زمان بستری در آنان 16/20 سال (انحراف معیار: 70/9) بود. بر اساس نتایج مطالعه وضعیت سلامت دهانی سالمندان پایین از حد متوسط بود (25/2±11/30). دیگر یافته های پژوهش نیز نشان داد که عواملی همچون وضعیت شناختی، سن، سطح تحصیلات و تعداد دندان از عوامل مرتبط با سلامت دهانی می باشند.
نتیجه گیری: سنجش سلامت دهان و دندان در سالمندان برای تعیین تأثیر پروسیجرها و مراقبت های مختلف دندانپزشکی امری ضروری می باشد. براساس یافته ها وضعیت سلامت دهانی مردان سالمند بیمارستان روانپزشکی رازی نامطلوب می باشد، لذا معاینات دقیق دهان و دندان در بین آن ها توصیه می گردد.
 
واژه‌های کلیدی: سالمند، سلامت دهانی، بیمارستان
متن کامل [PDF 487 kb]   (456 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: مسائل جسمی سالمندان
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۹/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۹/۲۶
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA codeXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Zamaninejad S, Rashedi V, Malakouti S, Maghsodlou-Estarabadi B. Oral health status of male older adults admitted to Razi psychiatric hospital, 2016. joge. 2017; 2 (2) :11-17
URL: http://joge.ir/article-1-178-fa.html

زمانی نژاد شیوا، راشدی وحید، ملکوتی سید کاظم، مقصودلو استرآبادی بیژن. وضعیت سلامت دهانی مردان سالمند بستری در بیمارستان روانپزشکی رازی در سال 1395. سالمندشناسی. 1396; 2 (2) :11-17

URL: http://joge.ir/article-1-178-fa.htmlدوره 2، شماره 2 - ( پاییز 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه سالمندشناسی Journal of Gerontology
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3855