:: دوره 2، شماره 3 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 2 شماره 3 صفحات 28-35 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر مدل خودمراقبتی اورم با محوریت مصرف اصولی داروها بر پرفشاری خون سالمندان
شیوا قاسم نیای نامقی، فضل الله احمدی*، پریسا طاهری تنجانی، محمد غلامی فشارکی
دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس،تهران،ایران
چکیده:   (1662 مشاهده)
مقدمه: پرفشاری خون یکی از بیماری های بسیار شایع در دوران سالمندی است. مصرف اصولی داروها با توجه به پدیده پلی فارمسی می تواند در کنترل پرفشاری خون در سالمندان موثر باشد. بنابراین، خودمراقبتی در مصرف اصولی داروهای این گروه ضرورت دارد. این مطالعه با هدف تعیین تاثیر مدل خودمراقبتی اورم با محوریت مصرف اصولی داروها در سالمندان مبتلا به پرفشاری خون انجام شده است.
روش: پژوهش حاضر، مطالعه ای نیمه تجربی است، که در شهر تهران، سال1396 انجام شده است. ابزار گردآوری اطلاعات دستگاه فشارسنج کالیبره بود و فشارخون به روش استاندارد و توسط محقق کنترل شد.60  بیمار به روش غیرتصادفی و در دسترس از کلینیک طب سالمندان بیمارستان طالقانی انتخاب شدند. بعد از انجام پیش آزمون، 4جلسه آموزشی بر اساس نیازسنجی طبق الگوی اورم برگزار و پس آزمون یک ماه و سه ماه بعد از مداخله انجام شد. تجزیه وتحلیل داده ها با نرم افزار spss 21 و آزمون های من ویتنی و ویل کاکسون انجام شد.
یافته ها: بر اساس نتایج آزمون کای اسکوئر نمونه های دو گروه از نظر متغیرهای دموگرافیک یکسان بودند(05/0 < P). بعد از مداخله در گروه آزمون اختلاف معنادار آماری در توان خودمراقبتی و فشارخون سالمندان مشاهده شد ( 001/0>P)، اما در گروه کنترل این اختلاف، معنادار نبود(53/0  =P).
نتیجه گیری: نتایج نشان می دهد که به کارگیری مدل خود مراقبتی اورم با محوریت مصرف اصولی داروها بر میزان فشارخون سالمندان مبتلا به پرفشاری خون موثر است. پیشنهاد می شود مدل خودمراقبتی اورم با محوریت مصرف اصولی داروها در مورد سایر بیماری ها به کار گرفته شود.
 
واژه‌های کلیدی: پرفشاری خون، سالمندان، مصرف اصولی داروها، مدل خودمراقبتی اورم
متن کامل [PDF 247 kb]   (572 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: مراقبت های سالمندی
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۱/۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۲۳XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 3 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها