:: دوره 5، شماره 1 - ( تابستان 1399 ) ::
جلد 5 شماره 1 صفحات 24-32 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی وضعیت طراحی فراگیر در محیط آسایشگاه های جانبازان شهر تهران
مرتضی نصیری، سلمان برسته*، وحید راشدی، محمد نصیری
دکترای تخصصی پرستاری. مرکز تحقیقات طب دریا، دانشکده پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله) عج (، تهران، ایران.
چکیده:   (809 مشاهده)
مقدمه: بسیاری از ناتوانی‌های یک فرد معلول، ناشی از محیط فیزیکی نامناسب است است که با برطرف کردن آن‌ها می‌توان فضایی ایجاد کرد که پاسخگوی نیازهای آنان باشد. طراحی فراگیر به ایجاد محیطی گفته می‌شود که در آن حداکثر امکان دسترسی برای همه افراد، اعم از سالمند، جانباز و معلول، فراهم باشد. هدف این پژوهش تعیین وضعیت  طراحی فراگیردر محیط آسایشگاه های جانبازان شهر تهران بود.
روش : مطالعه حاضر از نوع  مقطعی  و جامعه پژوهش شامل تمامی آسایشگاه‌های جانبازان شهر تهران (در مجموع 4 آسایشگاه) در سال 1395 بود.  نمونه‌ها  با  روش  سرشماری انتخاب  شدند. همچنین داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه 16 و کاربرد آماره‌های توصیفی به‌منظور بررسی شاخص‌های مرکزی و پراکندگی مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفت. ابزار جمع آوری داده ها، چک‌لیست ارزیابی تناسب فیزیکی آسایشگاه که شامل 12 خورده مقیاس و 70 آیتم بررسی وضعیت طراحی فراگیر محیط بود. این چک‌لیست از متوسط شاخص روایی محتوا 0.91درصد برخوردار است که برای تعیین شاخص روایی محتوایی آن CVI محاسبه شده است...
یافته‌ها: یافته‌های این پژوهش نشان داد که در بیشتر آسایشگاه‌های جانبازان شهر تهران(75درصد)، وضعیت طراحی فراگیر به تفکیک خصوصیات کلی از نظر وجود نمازخانه، آشپزخانه، وسایل سرمایشی و گرمایشی و اتاق مدیریت در وضعیت مطلوبی قرار داشتند و در نیمی از آسایشگاه‌ها کتابخانه، رختشوی‌خانه و اتاق استراحت پرسنل مناسب و در دسترس وجود داشت. درحالی‌که تنها در25 درصد از آسایشگاه‌ها وسایل اطفاء حریق وجود داشت. همچنین در اکثر آسایشگاه‌ها (75 درصد) وضعیت طراحی فراگیر به تفکیک رعایت شاخص‌های تعریف شده در زیرمجموعه‌های آسایشگاه، ازنظر طراحی فراگیر در اتاق درمان و توانبخشی، ورودی اصلی و حیاط از وضعیت مناسبی برخوردار بودند، اما در عین حال تنها در یکی از  آسایشگاه های مورد بررسی، اتاق نشیمن، حمام و پله و سطح شیب‌دار وضعیت مطلوبی داشتند.
نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که اکثر آسایشگاه‌های جانبازان شهر تهران از اصول طراحی فراگیر  تبعیت نمی‌کنند. لذا باید شرایط سازگاری جانبازان ساکن آسایشگاه و محیط زندگی آن‌ها از طریق سیاست گزاری ها و برنامه ریزی‌های دقیق‌تر در زمینه مناسب‌سازی محیط آسایشگاه‌ها جانبازان فراهم گردد.
 
واژه‌های کلیدی: طراحی فراگیر، آسایشگاه، جانباز
متن کامل [PDF 245 kb]   (125 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1399/2/3 | پذیرش: 1399/3/11 | انتشار: 1399/3/10


XML   English Abstract   Printدوره 5، شماره 1 - ( تابستان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها