:: دوره 5، شماره 2 - ( تابستان 1399 ) ::
جلد 5 شماره 2 صفحات 33-41 برگشت به فهرست نسخه ها
نگرش پرستاران شاغل در بخش اورژانس بیمارستان های آموزشی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل نسبت به سالمندی در سال 1398
حسین اسدی، عقیل حبیبی سولا*، مهناز داوری
دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، ایران
چکیده:   (2320 مشاهده)
مقدمه: بیشتر سالمندانی که دریافت کننده خدمات بهداشتی هستند از بیماری های مزمن و ناتوانی ها رنج می برند و این در حالی است که ارائه دهندگان خدمات سلامتی نگرشهای متفاوتی نسبت به سالمندان دارند. چنین نگرشی می تواند در ارائه خدمات مؤثر به آنها تأثیر بگذارد. این مطالعه با هدف بررسی نگرش پرستاران شاغل درمراکز آموزشی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل نسبت به سالمندان در سال 1398 انجام گردید.
روش کار: این پژوهش به صورت مقطعی از نوع توصیفی است که در سال 1398 در مراکز آموزشی درمانی شهر اردبیل بر روی 164 پرستار انجام شد. روش نمونه گیری به صورت سرشماری انجام گردید. ابزار پژوهش در این مطالعه شامل پرسشنامه های اطلاعات جمعیت شناختی و پرسشنامه مقیاس نگرش نسبت به سالمندان کوگان[1] بود. داده ها پس از جمع آوری با استفاده ازآزمون های آمار توصیفی، تی تست و آنالیز واریانس در نرم افزارSpss نسخه 22 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: در این پژوهش 138 نفر از پرستاران (15/84درصد) نگرش مثبت به سالمندان داشتند. براساس یافته های پژوهش بیشترین درصد نگرش مثبت در بازه سنی 40-31 سال و کمترین نیز در بازه سنی ≤41 سال وجود داشت. از نظر جنس نیز مردان نسبت به زنان دارای نگرش مثبت تری به سالمندان بودند و ارتباط معنی دار بود(05/0 P≤ ).
نتیجه گیری:  نگرش پرستاران شاغل در بخش های اورژانس نسبت به سالمندان مثبت است. با این حال، به دلیل تماس زیاد آنها با افراد مسن، این نمره نگرش کافی نیست. از نتایج به دست آمده می توان به عنوان پایه ای برای تدوین برنامه های ارتقاء نگرش نسبت به سالمندان در مطالعات آینده استفاده کرد.
 
[1] Kogan
واژه‌های کلیدی: نگرش، سالمندان، پرستاران، اورژانس
متن کامل [PDF 236 kb]   (1067 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: پرستاری سالمندی
دریافت: 1399/2/25 | پذیرش: 1399/3/13 | انتشار: 1399/3/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 5، شماره 2 - ( تابستان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها