:: دوره 5، شماره 2 - ( تابستان 1399 ) ::
جلد 5 شماره 2 صفحات 10-12 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر آموزش سبک زندگی ارتقاء دهنده سلامت بر شادکامی سالمندان
هنگامه کریمی، راضیه ترابی چافجیری، شیما سام، فاطمه شیرینکام*
کارشناس ارشد آموزش مامایی، مدرس و عضو هیئت علمی، گروه پرستاری سلامت جامعه، دانشکده پرستاری و مامایی رامسر، مرکز تحقیقات مراقبت های پرستاری، پژوهشکده سلامت، دانشگاه علوم پزشکی بابل، بابل، ایران
چکیده:   (1449 مشاهده)

 
 مقدمه: سالمندی با تغییرات اجتماعی و روانشناختی همراه است که منجر به شیوع بیشتر بیماری و ناتوانی و کاهش میزان شادکامی درسالمندان می‌شود. ازآنجاکه سلامت و شادکامی با یکدیگر در ارتباط هستند، این پژوهش باهدف تعیین تأثیر آموزش سبک زندگی ارتقاء دهنده سلامت بر شادکامی سالمندان انجام شد.
روش: این کار‌آزمایی بالینی در 72 سالمند کانون بازنشستگان آموزش‌ و پرورش، تأمین اجتماعی و مراکز بهداشتی-درمانی شهرستان رامسر در سال 1396 انجام شد. نمونه‌گیری به‌روش تصادفی ساده انجام و نمونه‌ها با تخصیص تصادفی در دو گروه آزمون و کنترل قرار گرفتند. داده‌ها با استفاده از پرسشنامه‌های مشخصات جمعیت شناختی، شادکامی آکسفورد، فعالیت‌های روزانه زندگی و مقیاس آزمون کوتاه شناختی جمع‌آوری شدند. پرسشنامه شادکامی آکسفورد در دو مرحله قبل و سه ماه بعد از مداخله، تکمیل گردید. مداخله به‌صورت برگزاری هشت جلسه آموزش چهره به چهره، در مدت چهار هفته انجام گرفت. جهت تجزیه‌وتحلیل داده‌ها از نرم‌افزار SPSS نسخه 18 و آزمون‌های توصیفی و تحلیلی با سطح معنی‌داری 05/0 استفاده شد.
یافته‌ها: میانگین نمره‌ی کل شادکامی در گروه آزمون قبل از مداخله 46/4±16/40 و بعد از مداخله 95/4± 36/48 و در گروه کنترل قبل از مداخله 75/2±52/38 و بعد از مداخله 37/4± 55/37 بود. نتایج آزمون تی زوجی نشان‌دهنده اختلاف آماری معنی‌دار در میانگین نمره‌ی کل این متغیر قبل و بعد از مداخله در گروه آزمون (001/0> (P و عدم وجود اختلاف آماری معنی‌دار در گروه کنترل می‌باشد (2/0= P).
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج این پژوهش از آموزش سبک زندگی ارتقاء دهنده سلامت، به‌عنوان یک استراتژی‌ کارآمد و مقرون‌به‌صرفه در راستای افزایش میزان شادکامی سالمندان می‌توان بهره گرفت.
 
 
واژه‌های کلیدی: سالمند، آموزش، شادکامی، ارتقاء سلامت، سبک زندگی
متن کامل [PDF 310 kb]   (469 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: پرستاری سالمندی
دریافت: 1399/3/6 | پذیرش: 1399/4/10 | انتشار: 1399/3/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 5، شماره 2 - ( تابستان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها