:: دوره 6، شماره 4 - ( زمستان 1400 ) ::
جلد 6 شماره 4 صفحات 27-14 برگشت به فهرست نسخه ها
مداخلات پرستاری در پیشگیری از سقوط در سالمندان: یک مطالعه مروری یکپارچه
نسرین ولی عینی، حسین پورچراغی، شهزاد پاشایی پور*
چکیده:   (569 مشاهده)
مقدمه: سقوط یکی از مشکلات شایع و جدی در سالمندان بوده که پیامدهای تهدید کننده ای برای سالمندان به دنبال دارد. بنابراین یافتن کارآمدترین مداخلات پرستاری جهت حفظ سلامتی و ایمنی این گروه سنی بسیار ضروری است، لذا این مطالعه با هدف بررسی مداخلات پرستاری انجام شده در زمینه سقوط در سالمندان انجام شده است.
روش: با بررسی در بانک اطلاعاتیSID ، IranDoc ، Google scholar ، PubMed ، Medline ،Scopus ، Cochrane Library،Science Direct  و با استفاده از کلیدواژه های "سالمند/سالمندان"،"پیشگیری"، "مداخله" و "سقوط"؛ تمامی مقالاتی که به بررسی مداخلات انجام شده در زمینه سقوط پرداخته بودند، وارد مطالعه شدند. جستجوی الکترونیکی درمحدوده زمانی 2015 - 2021 انجام گردید. از 72 مطالعه ای که مورد بررسی و غربالگری قرار گرفت، تعداد 20 مطالعه بر اساس معیارهای ورود و خروج جهت استخراج داده ها ارزیابی و تحلیل شد.
یافته ها: نتایج بررسی 20 مطالعه انتخاب شده نشان داد؛ سقوط یکی از مهمترین عوامل آسیب زا به سالمندان بوده که تاثیرات نامطلوبی بر وضعیت سلامت آن ها می گذارد. بر طبق یافته ها، ایمن سازی محیط، انجام معاینات دوره ای، آموزش رفتارهای ایمن و خودمراقبتی به سالمندان ، تعدیل داروهای مصرفی و انجام فعالیت های ورزشی بعنوان موثرترین گام ها جهت کاهش و تعدیل میزان خطر سقوط در سالمندان می باشند.
نتیجه گیری: سالمندی دوره ایست که غالبا با محدودیت های جسمی همراه بوده و افراد را در معرض خطر سقوط قرار می دهد. یافتن مداخلات موثر در زمینه پیشگیری و کاهش این خطر در سالمندان بسیار مهم بوده و بایستی همواره مورد توجه قرار گیرد تا از آسیب های ناشی از این پدیده جلوگیری شده و زندگی پویا و با کیفیتی برای سالمندان فراهم آید.
واژه‌های کلیدی: سالمندی، پیشگیری، سقوط، مطالعه مروری
متن کامل [PDF 316 kb]   (158 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: پرستاری سالمندی
دریافت: 1400/9/30 | پذیرش: 1400/10/14 | انتشار: 1400/11/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 6، شماره 4 - ( زمستان 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها