[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 1، شماره 2 - ( پاییز 1395 ) ::
جلد 1 شماره 2 صفحات 1-9 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر شش هفته تمرین هوازی بر تعادل و انعطاف پذیری زنان سالمند شهر همدان
آذر آقایاری، رقیه افرونده* ، پریسا سعیدی آزاد
دانشگاه محقق اردبیلی، گروه تربیت بدنی، اردبیل، ایران
چکیده:   (2724 مشاهده)

مقدمه: عوامل مختلفی از جمله افت فعالیت بدنی منجر به کاهش تعادل و انعطاف پذیری عضلات مختلف در سالمندان می شود، این در حالی است که برخورداری از تعادل و انعطاف پذیری مطلوب به عنوان عوامل آمادگی جسمانی مرتبط با سلامت در سالمندان اهمیت ویژه ای دارد.
روش: این تحقیق از نوع نیمه تجربی بود. جامعه آماری شامل زنان سالمند غیر فعال در دامنه سنی 60 تا 70 سال بود که جهت  گذراندن اوقات فراغت به پارک ها، بوستان ها و مراکز فرهنگی موجود در شهر همدان مراجعه می کردند. 30 نفر از این زنان سالمند بصورت تصادفی به دو گروه کنترل و تجربی تقسیم شدند. گروه کنترل (15 نفر)، به انجام فعالیت های معمول و روزانه پرداخته و گروه تمرین (15 نفر) به مدت 6 هفته و هر هفته 3 جلسه و هر جلسه 45 دقیقه به انجام تمرینات هوازی شامل دویدن و یا راه رفتن با شدت 60 درصد حداکثر ضربان قلب پرداختند. برای سنجش تعادل ایستا از تست شارپند رومبرگ، برای سنجش تعادل پویا از چوب موازنه به طول 5/4 متر و عرض و ارتفاع 10 سانتی متر و برای سنجش انعطاف پذیری از جعبه انعطاف پذیری استفاده شد. برای مقایسه پیش آزمون و پس آزمون متغیرهای وابسته درون هر گروه از آزمون t همبسته و برای مقایسه پس آزمون دو گروه کنترل و تجربی از آزمون t مستقل استفاده شد.
یافته ها: نتایج نشان دادکه در گروهی که 6 هفته تمرین هوازی پیاده روی یا دویدن با شدت 60 درصد حداکثر ضربان قلب انجام دادند، تفاوت معناداری بین پیش آزمون و پس آزمون متغیرهای تعادل ایستا (0.001=p)، تعادل پویا (0.000=p) و انعطاف پذیری (0.000=p) وجود دارد. با این حال این تفاوت برای هر سه متغیر در گروه کنترل معنادار نبود (0.05  نتیجه گیری: از نتایج تحقیق حاضر می توان نتیجه گیری کرد که سالمندان می توانند با پیاده روی و دویدن آرام به بهبود تعادل و انعطاف پذیری خود کمک کنند.  

واژه‌های کلیدی: تعادل ایستا، تعادل پویا، انعطاف پذیری، تمرین هوازی، زنان سالمند.
متن کامل [PDF 530 kb]   (2168 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۵/۹/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۵/۹/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۵/۹/۲۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA codeXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Aghayari A, Afroundeh R, Saeidi Azad P. The Effect of 6 Weeks Aerobic Training on Balance and on Flexibility in Elderly Women in Hamadan. joge. 2016; 1 (2) :1-9
URL: http://joge.ir/article-1-96-fa.html

آقایاری آذر، افرونده رقیه، سعیدی آزاد پریسا. تأثیر شش هفته تمرین هوازی بر تعادل و انعطاف پذیری زنان سالمند شهر همدان. سالمندشناسی. 1395; 1 (2) :1-9

URL: http://joge.ir/article-1-96-fa.htmlدوره 1، شماره 2 - ( پاییز 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه سالمندشناسی Journal of Gerontology
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3855