:: دوره 6، شماره 1 - ( بهار 1400 ) ::
جلد 6 شماره 1 صفحات 67-77 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر فعالیت‌های باغبانی بر تحمل پریشانی و حافظه ارقام زنان سالمند مقیم خانه سالمندان
صفیه علیرضایی دیزیچه، الهام فروزنده*، حسینعلی اسدی قارنه
دانشکده روانشناسی، واحد نایین، دانشگاه آزاد اسلامی، نایین، ایران
چکیده:   (740 مشاهده)
مقدمه: امروزه در نتیجه افزایش طول عمر، علاقه زیادی به بهبود تحمل پریشانی در سالمندان ایجاد شده است. با توجه به این که کمک به تحمل پریشانی سالمندان و پیشگیری از زوال حافظه آنان موضوع مهمی است، هدف پژوهش حاضر بررسی اثربخشی فعالیت­های باغبانی بر تحمل پریشانی و حافظه ارقام زنان سالمند مقیم خانه سالمندان مبارکه بود.
روش کار: جامعه آماری تحقیق را تمامی سالمندان شهرستان مبارکه استان اصفهان در سال 1399 تشکیل دادند. پژوهش حاضر یک طرح نیمه آزمایشی با پیش آزمون وپس آزمون بود که در آن از گروه آزمایش و کنترل استفاده شد. نمونه مورد مطالعه را 30 زن سالمند تشکیل دادند که به صورت غیرتصادفی و در دسترس از میان سالمندان شهرستان مبارکه استان اصفهان انتخاب شدند و برای انجام آزمایش به صورت گمارش تصادفی به دو گروه 15 نفره (گروه کنترل 15 نفر و گروه آزمایش 15 نفر) تقسیم شدند. گروه مداخله، فعالیت های باغبانی را طی پنج جلسه 90 دقیقه ای انجام دادند و گروه کنترل روند معمول را داشتند. پس از اتمام فعالیت های باغبانی، مجددا آزمون ها در هر دو گروه در مرحله پس آزمون اجرا شد. ابزار مورد استفاده، پرسشنامه تحمل پریشانی سیمونز و گاهر(DTS) (2005)، و خرده مقیاس حافظه ارقام از مقیاس حافظه بالینی وکسلر (فرم الف) بلویر (1939) بود. تحلیل داده ها در دو سطح آمار توصیفی و استنباطی با روش تحلیل کوواریانس چندمتغیری (MANCOVA) با استفاده از نرم افزار SPSS-16 انجام شد.
یافته ها: در پژوهش حاضر 70 درصد شرکت کنندگان متاهل و 67.46 درصد  بی‌سواد بودند. نتایج پژوهش نشان داد فعالیت­های باغبانی بر تحمل پریشانی (تحمل پریشانی هیجانی، جذب شدن به وسیله هیجانات منفی، برآورد ذهنی پریشانی، و تنظیم تلاش‌ها برای تسکین پریشانی) سالمندان اثربخش است (05.0 p<) ولی بر نمره کل حافظه ارقام سالمندان موثر نیست (05.0 p>) .
نتیجه گیری: در مجموع می توان گفت که از فعالیت های باغبانی می توان به منظور کاهش پریشانی (جذب شدن به وسیله هیجانات منفی و برآورد ذهنی پریشانی) افراد سالمند استفاده  موثر نمود.ن
واژه‌های کلیدی: فعالیت های باغبانی، حافظه، تحمل پریشانی، سالمند
متن کامل [PDF 263 kb]   (122 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: مسائل ذهنی و روانشناختی سالمندان
دریافت: 1399/8/15 | پذیرش: 1400/1/18 | انتشار: 1400/2/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 6، شماره 1 - ( بهار 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها