:: دوره 7، شماره 1 - ( بهار 1401 ) ::
جلد 7 شماره 1 صفحات 73-63 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر تمرین مقاومتی ناپایدار همراه با محدودیت جریان خون بر هم‌انقباضی عضلات مچ پا در سالمندان
آرزو مهرانیان ، بهروز عبدلی* ، حمید رجبی ، علی مالکی
دانشگاه شهید بهشتی
چکیده:   (1780 مشاهده)
مقدمه: سالمندان سطح بالایی از هم انقباضی را در عضلات اندام تحتانی به دلیل زوال سیستم های عصبی عضلانی و حسی-حرکتی نشان می دهند. افزایش هم انقباضی، اختلال در فعالیت های حرکتی روزانه به ویژه حرکاتی که ثبات مفصلی در آنها حیاتی است را به دنبال دارد؛ از این رو توجه به برنامه های تمرینی برای تقویت عضلات و افزایش هماهنگی بین عضلانی سالمندان حائز اهمیت می باشد. هدف از پژوهش حاضر، تاثیر تمرین مقاومتی ناپایدار با و بدون محدودیت جریان خون بر هم انقباضی عضلات مچ پا در مردان سالمند بود.
روش کار: 27 مرد سالمند (5/1±62 سال) در سه گروه تمرین مقاومتی ناپایدار بدون محدودیت جریان خون، تمرین مقاومتی ناپایدار با محدودیت جریان خون (فشار 9±72 میلی متر جیوه) و کنترل قرار گرفتند. برنامه تمرینی شامل 4 هفته، هر هفته سه جلسه تمرین اسکات با وزن بدن در سه الی چهار ست 15 تکراری بود که به تدریج 5% وزن بدن هر فرد به برنامه اضافه شد. قبل و بعد از مداخله، سیگنال های الکترومیوگرافی از عضلات تیبیالیس آنتریور و سولئوس در حین راه رفتن برای تعیین میزان فعالیت عضلات آگونیست، آنتاگونیست و هم انقباضی عضلات ثبت گردید. برای تحلیل داده ها از آزمون تحلیل واریانس با اندازه گیری های مکرر و آزمون تحلیل کوواریانس با آزمون تعقیبی بونفرونی در سطح معنی داری 05/0 استفاده شد.
یافته ها: نتایج نشان داد که فعالیت عضله تیبیالیس آنتریور در پس آزمون به طور معناداری نسبت به پیش آزمون در دو گروه تمرینی افزایش می یابد. هم چنین بین گروه ها در نمرات هم انقباضی پس آزمون تفاوت معنادار آماری یافت شد (005/0=P). نتایج آزمون تعقیبی بونفرونی، تفاوت معنی دار آماری را در کاهش هم انقباضی بین گروه تمرین مقاومتی با محدودیت جریان خون با گروه کنترل (015/0= P) و گروه تمرین مقاومتی بدون محدودیت جریان خون با گروه کنترل (005/0=P) نشان داد. اما بین دو گروه تمرینی تفاوت معنادار آماری یافت نشد (00/1=P).
نتیجه گیری: استفاده از تمرینات مقاومتی روی سطح ناپایدار با و بدون محدودیت جریان خون با افزایش فعالیت عضله آگونیست همراه بوده که منجر به کاهش هم انقباضی عضلات تیبیالیس آنتریور و سولئوس سالمندان حین راه رفتن می گردد.
 
واژه‌های کلیدی: سالمندان، هم انقباضی، تمرین مقاومتی ناپایدار، محدودیت جریان خون.
متن کامل [PDF 510 kb]   (408 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی سالمندی
دریافت: 1400/12/18 | پذیرش: 1401/2/6 | انتشار: 1401/3/10XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 7، شماره 1 - ( بهار 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها