[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 4، شماره 1 - ( تابستان 1398 ) ::
جلد 4 شماره 1 صفحات 11-23 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی مداخله‌های جسمی-روانشناختی چهارگانه بر بهبود سطوح نشانگان خلقی و انزوای اجتماعی زنان سالمند
محمدرضا مصاحبی، حمیدرضا عریضی*، فریبا بزدخواستی، حمید بیدرام
دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه اصفهان، ایران
چکیده:   (1206 مشاهده)

مقدمه: با ورود به دوران سالمندی به تدریج از فعالیت‌های روانشناختی و اجتماعی افراد کاسته می‌شود که این مهم باعث افزایش نشانگان خلقی افسردگی، اضطراب، استرس و انزوای اجتماعی سالمندان می‌شود. با این وجود می‌توان با اعمال مداخله‌های مناسب از علائم خلقی سالمندان کاست و به ایشان در گذران هرچه بهتر دوران پیری کمک نمود.  پژوهش حاضر با هدف بررسی اثربخشی مداخله‌های جسمی روانشناختی چهارگانه یعنی تکنیک الکساندر، روش دوساهو، ترکیب خاطره‌گویی و ایفای نقش و روش ترکیبی بر بهبود سطوح نشانگان خلقی، اضطرابی و انزوای اجتماعی ادراک شده زنان سالمند انجام شده است.
روش: جامعه آماری کلیه زنان در پایان دوره میانسالی و آغاز دوره سالمندی شهر اصفهان بود. نمونه آماری شامل75 نفر از زنان 60-75سال بود که در 5 گروه 15 تایی(چهار گروه آزمایشی و یک گروه کنترل) گمارده شدند و تحت مداخله‌های مربوط قرار گرفتند. نشانگان خلقی شامل افسردگی، اضطراب و استرس و انزوای اجتماعی در پیش‌آزمون، پس آزمون و پیگیری توسط آزمون‌های استاندارد و یا محقق ساخته سنجیده شد.
یافته‌ها: نتایج تحلیل واریانس با اندازه‌های مکرر نشان داد که اثر اصلی برای همه گروه‌ها در همه متغیرها معنی دار است(001/0=P). اگرچه روش ترکیبی به طور معنی‌داری تأثیر بیشتری نسبت به سایر روش‌های درمانی بر کاهش افسردگی، استرس و انزوای اجتماعی داشته است و روش خاطره‌گویی به طور معنی‌داری تأثیر بیشتری نسبت به سه روش‌ درمانی دیگر  بر کاهش اضطراب داشته است..
نتیجه‌ گیری: جهت افزایش بهزیستی روانشناختی در سالمندی و جهت بهبود تنظیم خلق و هم‌چنین ارتقاء تعاملات اجتماعی در این دوره، به کارگیری مداخله های جسمی روانشناختی مورد بررسی در این پژوهش یعنی تکنیک الکساندر، دوساهو و خاطره گویی توصیه می‌گردد.

واژه‌های کلیدی: تکنیک الکساندر، روش دوساهو، خاطره‌گویی، ایفای نقش، نشانگان خلقی.
متن کامل [PDF 275 kb]   (245 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: مسائل ذهنی و روانشناختی سالمندان
دریافت: 1398/4/29 | پذیرش: 1398/5/22 | انتشار: 1398/5/24
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHAXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

mosahebi M, orezi H, yazdkhasti F, bidram H. The Effectiveness of Four-Dimensional Physical-Psychological Interventions on Improving Levels of Mood Syndrome and social isolation in age old Women. joge. 2019; 4 (1) :11-23
URL: http://joge.ir/article-1-322-fa.html

مصاحبی محمدرضا، عریضی حمیدرضا، بزدخواستی فریبا، بیدرام حمید. اثربخشی مداخله‌های جسمی-روانشناختی چهارگانه بر بهبود سطوح نشانگان خلقی و انزوای اجتماعی زنان سالمند. سالمندشناسی. 1398; 4 (1) :11-23

URL: http://joge.ir/article-1-322-fa.htmlدوره 4، شماره 1 - ( تابستان 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه سالمندشناسی Journal of Gerontology
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4144