[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 4، شماره 2 - ( پاییز 1398 ) ::
جلد 4 شماره 2 صفحات 35-43 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر گوش دادن به دعا بر اضطراب مرگ سالمندان کاشان
محمد افشار*، شهین زندیان، ندا میرباقر آجرپز
کاشان دانشگاه علوم پزشکی کاشان دانشکده پرستاری و مامایی
چکیده:   (826 مشاهده)
مقدمه: اضطراب مرگ یک اضطراب واقعی و یکی از مهمترین مولفه ها در سلامت روانی افراد بویژه سالمندان است. دعا درمانی یک مداخله سنتی برای تسکین بیماری و پیشبرد سلامتی است. بر این اساس مطالعه حاضر  با هدف تعیین تأثیر گوش دادن به دعا بر اضطراب مرگ سالمندان کاشان انجام شد.
روش: این مطالعه از نوع کارآزمایی بالینی است که بر روی 70 سالمند شهر کاشان  در سال 1398 انجام شد. بیماران با استفاده از روش تصادفی به دو گروه  کنترل و آزمون تقسیم شدند. قبل از  شروع مداخله پرسشنامه اطلاعات دموگرافیک و اضطراب مرگ توسط هر دو گروه تکمیل شد. در گروه آزمون، در طول یک ماه، یک روز در میان (هفته ای سه مرتبه) بعد نماز مغرب و عشا در مسجد ثاراله کاشان، دعای توسل با صدای حاج مهدی سماواتی از طریق بلندگو، پخش شد. در گروه کنترل مداخله ای انجام نگرفت. دو گروه  بلافاصله پس از پایان مداخله  و یک ماه بعد آن مجددا پرسشنامه اضطراب مرگ را تکمیل نمودند. داده ها با استفاده از نرم افزار آماری spss نسخه 16 و آزمونهای توصیفی و تحلیلی تی تست، کای اسکوئر ، آنالیز واریانس با اندازه گیری مکرر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ­ها: نتایج نشان داد که دو گروه قبل از مداخله از نظر مشخصات دموگرافیک و میانگین نمره  اضطراب مرگ  تفاوت آماری معناداری نداشتند(05/0p> ). ولی بلافاصله بعد از پایان جلسات و یک ماه بعد از مداخله تفاوت اماری معنی داری در میانگین نمره اضطراب مرگ در دو گروه وجود داشت(05/0p< ). نتایج آزمون آنالیز واریانس تکراری نشان داد که تغییرات میانگین اضطراب مرگ در طول زمان متفاوت بود و اثر متقابل گروه و زمان در مورد متغیر اضطراب مرگ معنادار می باشد(05/0p<).
نتیجه گیری: نتایج مطالعه حاضر نشان داد که گوش دادن به دعای توسل موجب بهبود اضطراب مرگ سالمندان می شود. بنابراین احتمالا می توان از دعا درمانی به عنوان یک مداخله مفید و موثر در بهبود اضطراب مرگ سالمندان استفاده نمود.
 
واژه‌های کلیدی: دعا، اضطراب مرگ، سالمند
متن کامل [PDF 225 kb]   (197 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: معنویت در سالمندی
دریافت: 1398/10/10 | پذیرش: 1398/10/22 | انتشار: 1398/7/10
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHAXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

afshar M, zandian S, Mirbagher Ajorpaz N. The effect of listening to Tavasol prayer on death anxiety in older adult.. joge. 2019; 4 (2) :35-43
URL: http://joge.ir/article-1-357-fa.html

افشار محمد، زندیان شهین، میرباقر آجرپز ندا. بررسی تأثیر گوش دادن به دعا بر اضطراب مرگ سالمندان کاشان. سالمندشناسی. 1398; 4 (2) :35-43

URL: http://joge.ir/article-1-357-fa.htmlدوره 4، شماره 2 - ( پاییز 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه سالمندشناسی Journal of Gerontology
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4162