:: دوره 3، شماره 3 - ( زمستان 1397 ) ::
جلد 3 شماره 3 صفحات 21-31 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر تفریح درمانی بر میزان عزت نفس و کیفیت زندگی سالمندان مراجعه‌کننده به مرکز مراقبتی روزانه
طاهره کردی، احترام السادات ایلالی*، زهره ترقی، رضاعلی محمدپور
دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران، ساری، ایران
چکیده:   (1510 مشاهده)

مقدمه: افزایش سن در سالمندان با افت کیفیت زندگی و از دست دادن عزت نفس همراه است. تفریح‌درمانی یکی از انواع خدمات توانبخشی محسوب می‌شود که با هدف دستیابی به مهارت‌های اجتماعی در افراد صورت می‌پذیرد. این پژوهش با هدف تعیین تاثیر تفریح‌درمانی بر میزان عزت نفس و کیفیت زندگی سالمندان مراجعه‌کننده به مرکز مراقبتی روزانه شهرستان بابل انجام گرفت.
روش: مطالعه حاضر یک پژوهش نیمه‌تجربی می‌باشد که به صورت پیش‌آزمون- پس‌آزمون در دو گروه مداخله و کنترل در سال 1397 بر روی 30 نفر از سالمندان مراجعه‌کننده به مراکز مراقبتی روزانه آوای مهر و مرکز بهداشت رضیاکلا بابل انجام شد. در گروه مداخله، تفریح‌درمانی به مدت 10 هفته در 40 جلسه‌ی 60 دقیقه‌ای به صورت گروهی با سالمندان برگزار شد. کیفیت زندگی با استفاده از پرسشنامه کیفیت زندگی Control Autonomy Pleasure and Self- realization (CASP) و عزت نفس با استفاده از پرسشنامه عزت نفس روزنبرگ قبل و پس از مداخله ارزیابی شد. برای تجزیه و تحلیل داده‌ها از نرم‌افزار SPSS نسخه ی 20 و روش‌های آماری توصیفی و استنباطی استفاده گردید.
یافته‌ها: با توجه به نتایج آزمون آنالیز واریانس اندازه های تکراری، تغییرات بین گروهی در حیطه عزت نفس (p=0.001) و کیفیت زندگی (p=0.007)، اختلاف معنی داری بین دو گروه مداخله و کنترل نشان می‌دهد. در مورد خرده مقیاس‌های کیفیت زندگی، تغییرات بین گروهی در حیطه خودیابی (p=0.004) و کامیابی (p=0.006)، اختلاف معنی داری بین دو گروه مداخله و کنترل نشان می‌دهد.
نتیجه‌گیری: با توجه به بهبود عزت نفس، کیفیت زندگی و ابعاد آن، می‌توان این روش را به عنوان مهارتی لذت‌بخش و مفید، معرفی نمود.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
واژه‌های کلیدی: کیفیت زندگی، عزت نفس، تفریح‌درمانی، سالمندان.
متن کامل [PDF 340 kb]   (444 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: پرستاری سالمندی
دریافت: 1397/10/28 | پذیرش: 1397/12/7XML   English Abstract   Printدوره 3، شماره 3 - ( زمستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها