:: دوره 7، شماره 4 - ( زمستان 1401 ) ::
جلد 7 شماره 4 صفحات 88-75 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر جنسیت و سطح فعالیت بدنی بر کیفیت زندگی و کیفیت خواب سالمندان استان کردستان؛ یکسال پس از شروع انزوای اجتماعی ناشی از همه‌گیری بیماری کرونا
طاهره قربانی، پریسا حجازی دینان، آرزو احمدپور*
دانشگاه کردستان
چکیده:   (626 مشاهده)
مقدمه: انزوای اجتماعی ناشی از همه­گیری بیماری کووید-19 تمام جنبه های زندگی و اقشار مختلف جامعه، به ویژه سالمندان را تحت تاثیر قرار داد. هدف‌ از پژوهش حاضر، بررسی اثر جنسیت و فعالیت بدنی بر کیفیت زندگی و کیفیت خواب سالمندان استان کردستان پس از گذشت یکسال از انزوای اجتماعی ناشی از همه­گیری بیماری کرونا است.
روش کار: پژوهش حاضر از نوع علی-مقایسه­ای است. از بین جامعه­ی سالمندان (بالای 60 سال)، 184 نفر به روش خوشه­ای و به نسبت جمعیت از بین شهرستان­های استان کردستان در پژوهش شرکت کردند. به منظور جمع­آوری داده­های فعالیت بدنی، اطلاعات خواب و کیفیت زندگی به ترتیب از پرسشنامه­های فعالیت بدنی بک، کیفیت خواب پیتسبورگ و کیفیت زندگی لیپاد استفاده شد. برای تجزیه و تحلیل داده­های پژوهش از مانوای چند متغیره استفاده شد.
یافته­ها: نتایج نشان داد که جنسیت بر کیفیت خواب اثر معنادار نداشت اما بر کیفیت زندگی در ابعاد افسردگی و اضطراب و عملکرد جنسی تاثیر معنادار داشت (001/0=P)، این در حالی است که فعالیت بدنی هم بر کیفیت خواب (02/0=P) و هم بر کیفیت زندگی تاثیر معنادار داشت (001/0>P).
نتیجه­گیری: نتایج پژوهش حاضر نشان داد که فعالیت بدنی می­تواند باعث کاهش مشکلات خواب سالمندان، به‌ ویژه مشکلات ناشی از تأخیر در به خواب رفتن، کیفیت ذهنی خواب و همچنین اختلالات خواب شود. فعالیت بدنی همچنین باعث افزایش کیفیت زندگی سالمندان در عملکرد جسمانی، عملکرد اجتماعی، خودمراقبتی و عملکرد جنسی می­شود. براساس نتایج حاصله، فعالیت بدنی تاثیر مثبتی بر کیفیت خواب و زندگی سالمندان دارد و می‌تواند در کاهش شکایات ناشی از مشکلات مرتبط مفید باشد. همچنین نتایج نشان داد که در شرایط پراسترس شیوع بیماری کرونا، زنان بیش از مردان از مشکلات اضطراب و افسردگی و مشکلات جنسی رنج می­برند و کیفیت زندگی پایین­تری را تجربه می­کنند.
 
واژه‌های کلیدی: بیماری کووید-19، سالمندان، فعالیت بدنی، کیفیت خواب، کیفیت زندگی
متن کامل [PDF 319 kb]   (176 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: سالمندی سالم و فعال
دریافت: 1401/6/8 | پذیرش: 1401/6/19 | انتشار: 1401/12/10XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 7، شماره 4 - ( زمستان 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها