[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 1، شماره 3 - ( زمستان 1395 ) ::
جلد 1 شماره 3 صفحات 11-20 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش معنویت و عاطفه مثبت در نگرش نسبت به مرگ سالمندان شهر یاسوج
علی اکبر پیراسته مطلق* ، گلباد حکمتی اصل، علی تقوایی نیا، علی درخش
دانشگاه سیستان و بلوچستان
چکیده:   (1878 مشاهده)

مقدمه: از جمله عواملی که می‌توانند سلامت روان افراد سالمند را تحت تأثیر قرار دهند، تنوع استرس‌ها، ناتوانی در برابر آینده و مرگ و نگرش آنها نسبت به مرگ است. این در حالی است که معنویت و عاطفه مثبت متغیرهایی هستند که می‌توانند بر سلامت روان این افراد تأثیر داشته باشند. از این رو، هدف پژوهش حاضر بررسی نقش معنویت و عاطفه مثبت در نگرش نسبت به مرگ سالمندان شهر یاسوج بود.
روش: پژوهش حاضر از نوع توصیفی- همبستگی است. جامعه آماری شامل کلیه مردان و زنان 55 سال به بالای شهر یاسوج هستند. نمونه آماری شامل 250 نفر بود که با استفاده از روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند. ابزار گردآوری داده‌ها شامل پرسشنامه تجدید نظر شده نگرش نسبت به مرگ (DAP-R)، مقیاس عاطفه مثبت و منفی (PANAS) و پرسشنامه سنجش معنویت (SQ) است. داده‌ها با استفاده از نرم افزار SPSS-17 و آزمون‌های ضریب همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون گام به گام و همزمان و همین طور تحلیل مسیر تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج پژوهش نشان داد که بین معنویت و نگرش نسبت به مرگ ارتباط مثبت و معناداری وجود دارد. بین عاطفه مثبت و نگرش نسبت به مرگ ارتباط مثبت و معناداری وجود داشت. نتایج رگرسیون گام به گام نشان داد که مؤلفه های خودآگاهی معنوی و فعالیت‌های معنوی به ترتیب بهترین پیش‌بینی‌کننده های نگرش نسبت به مرگ بودند. همچنین، نتایج رگرسیون همزمان نشان داد که متغیر عاطفه مثبت نسبت به معنویت پیش بینی‌کننده بهتری برای متغیر نگرش نسبت به مرگ است.
نتیجه گیری: بر اساس یافته‌های به دست آمده می‌توان استنباط کرد که عاطفه مثبت و معنویت نقش تأثیرگذاری در نگرش سالمندان نسبت به مرگ دارند.

واژه‌های کلیدی: نگرش نسبت به مرگ، عاطفه مثبت، معنویت، سالمند.
متن کامل [PDF 550 kb]   (1095 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: معنویت در سالمندی
دریافت: ۱۳۹۵/۹/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۱/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۲۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA codeXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Pirasteh Motlagh A A, Hekmati Asl G, Taghvayi Neya A, Derakhsh A. The Role of spirituality and positive affect in attitudes towards death in elderlies of Yasuj city . joge. 2017; 1 (3) :11-20
URL: http://joge.ir/article-1-94-fa.html

پیراسته مطلق علی اکبر، حکمتی اصل گلباد، تقوایی نیا علی، درخش علی. نقش معنویت و عاطفه مثبت در نگرش نسبت به مرگ سالمندان شهر یاسوج . سالمندشناسی. 1395; 1 (3) :11-20

URL: http://joge.ir/article-1-94-fa.htmlدوره 1، شماره 3 - ( زمستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه سالمندشناسی Journal of Gerontology
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3855