[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 6، شماره 2 - ( تابستان 1400 ) ::
جلد 6 شماره 2 صفحات 54-40 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه اثر سه شیوه‌ی تمرینات ورزشی متفاوت بر نشانگرهای ترکیب بدن، مقاومت به انسولین و پروفایل لیپیدی زنان سالمند
رضا رشدی بناب، وحیده کیانمرز بناب، سیروان آتشک*
دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهاباد
چکیده:   (337 مشاهده)
مقدمه: پیری و چاقی مرتبط با آن عامل کلیدی در علت و پیشرفت برخی از بیماری مزمن به شمار می‌رود. اکثر اطلاعات منتشر شده نشان می دهد که تمرینات ورزشی منظم باعث بهبود نشانگرهای سلامتی در افراد مسن شده و از اثربخشی قابل توجهی در مقابله با روند پیری و بیماری های مرتبط با آن برخوردار است. بنابراین، مطالعه حاضر با هدف تعیین مقایسه مقایسه اثر سه شیوه‌ی تمرینات ورزشی متفاوت بر نشانگرهای ترکیب بدن، مقاومت به انسولین و پروفایل لیپیدی زنان سالمند چاق  انجام گرفت.
روشکار: 48 زن سالمند چاق با BMI برابر و بالاتر از 30 به طور داوطلبانه و با روش نمونه گیری در دسترس انتخاب و به طور تصادفی در چهار گروه کنترل (12 نفر، سن: 84/4±24/62)، استقامتی (12 نفر، سن: 62/4±51/60)، مقاومتی (12 نفر، سن: 83/3±91/58) و ترکیبی (12 نفر، سن: 05/5±77/60) قرار گرفتند. قبل و پس از هشت هفته از انجام تمرینات، شاخص‌های ترکیب بدن و نمونه خونی تمامی آزمودنی‌ها مورد بررسی قرار گرفت. داده ها با استفاده از آزمون‌های تی همبسته و تحلیل واریانس یک‌طرفه و توسط نرم افزار SPSS (نسخه 24) در سطح معنی‌داری 05/0 تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که هر سه روش تمرینی باعث بهبود معنادار شاخص‌های ترکیب بدنی (وزن، درصد چربی بدن، دور کمر)، نیمرخ لیپیدی (کلسترول تام، تری گلیسرید، LDL-C، HDL-C) و مقاومت به انسولین (HOMA-IR) در مقایسه با گروه کنترل در زنان چاق سالمند می شود (05/0‌>P). بعلاوه مقایسه روش‌های تمرینی بیانگر این بود که تفاوت معناداری در شاخص وزن و درصد چربی بدن در بین گروه ترکیبی با دو شیوۀ دیگر تمرینی و بین گروه ترکیبی با گروه مقاومتی در شاخص BMI وجود دارد که بیانگر کاهش بیشتر این نشانگرها در این روش تمرینی می‌باشد (05/0‌>P). با این حال، مقایسه سایر نشانگرها در بین گروه‌های تمرینی معنادار نبود (05/0‌<P).
نتیجه گیری: با توجه به یافته‌ی مطالعه حاضر می‌توان نتیجه گرفت که مستقل از بهبود بیشتر تغییرات وزن و درصد چربی بدن در گروه تمرینات ترکیبی، انجام هر سه روش تمرینات ورزشی می‌تواند باعث بهبود و کاهش عوامل خطرزای بیماریهای مزمن در زنان چاق سالمند باشد.
واژه‌های کلیدی: ترکیب بدن، سالمند، ورزش، لیپید، مقاومت به انسولین
متن کامل [PDF 335 kb]   (112 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: سالمندی سالم و فعال
دریافت: 1399/8/1 | پذیرش: 1399/9/15 | انتشار: 1400/5/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Roshdi Bonab R, Kianmarz Bonab V, Atashak S. The comparision of three different type of exercise training on body composition, insulin resistance and lipid profile biomarkes in elderly Women. joge. 2021; 6 (2) :40-54
URL: http://joge.ir/article-1-428-fa.html

رشدی بناب رضا، کیانمرز بناب وحیده، آتشک سیروان. مقایسه اثر سه شیوه‌ی تمرینات ورزشی متفاوت بر نشانگرهای ترکیب بدن، مقاومت به انسولین و پروفایل لیپیدی زنان سالمند. سالمندشناسی. 1400; 6 (2) :54-40

URL: http://joge.ir/article-1-428-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 6، شماره 2 - ( تابستان 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه سالمندشناسی Journal of Gerontology
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4343