[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 6، شماره 3 - ( پاییز 1400 ) ::
جلد 6 شماره 3 صفحات 77-65 برگشت به فهرست نسخه ها
تدوین مدل علی خرد براساس عاطفه مثبت و منفی و هوش معنوی با میانجیگری نگرش به مرگ در سالمندان
غزاله صالحیان*، فائزه جهان
دانشگاه ازاد اسلامی واحد سمنان
چکیده:   (448 مشاهده)
مقدمه: جمعیت رو به گسترش سالمندان در دهه های اخیر، توجه خاص به مفهوم خردمندی به عنوان یک توانایی اثربخش را ضروری ساخته است. بدین منظور پژوهش حاضر  با هدف تدوین مدل علی خرد براساس عاطفه مثبت و منفی و هوش معنوی با میانجیگری نگرش به مرگ در سالمندان انجام شد.
روش کار: پژوهش حاضر از نوع  توصیفی - همبستگی می باشد. جامعه آماری پژوهش حاضررا تمام افراد بالای 60 سال شهر سمنان در نیمه اول سال 1400 تشکیل دادند. از بین جامعه آماری مذکور تعداد 200سالمند به روش نمونه گیری دردسترس انتخاب و در این پژوهش شرکت داده شدند. برای جمع آوری اطلاعات از  مقیاس سه بُعدی خرد آردلت، مقیاس عاطفه مثبت و منفی واتسون، کلارک وتلگن، پرسشنامه هوش معنوی عبداله زاده و همکاران و مقیاس تجدیدنظرشده نگرش نسبت به مرگ
وونگ و همکاران استفاده گردید. جهت تجزیه و تحلیل داده ها از آزمون ضریب همبستگی پیرسون و تحلیل معادلات ساختاری بانسخه 24نرم افزارSPSS و AMOSاستفاده گردید.
یافته ها: نتایج آزمون همبستگی نشان داد بین خرد با مولفه عاطفه مثبت، رابطه مثبت و معنی دار و با عاطفی منفی،  رابطه منفی و معنی دار می 01/0>). بین خرد با هوش معنوی مثبت و معنی دار بدست 01/0>). همچنین بین خرد با پذیرش فعالانه رابطه مثبت ومعنی دار و با پذیرش گریز، ترس از مرگ و اجتناب از مرگ رابطه منفی و معنی دار بدست 01/0>). اما بین خرد با پذیرش خنثی رابطه معنی داری بدست 01/0>). یافته های پژوهش حاضر نشان داد که مدل آزمون شده از برازش مناسبی برخوردار است. اثرات مستقیم عاطفه مثبت و منفی و هوش معنوی بر خرد مثبت و  معنی دار 05/0>). همچنین اثر غیر مستقیم هوش معنوی از طریق نقش واسطه ای نگرش به مرگ بر خرد  مثبت و معنی دار 05/0>).
نتیجه گیری: این مدل می تواند الگوی مناسبی برای شناسایی عوامل موثر بر خردمندی در سالمندان باشد و نتایج آن در راستای برنامه ریزی برای افزایش خردمندی استفاده شود.
واژه‌های کلیدی: خرد، عاطفه مثبت و منفی، هوش معنوی، نگرش به مرگ، سالمندی
متن کامل [PDF 352 kb]   (112 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: مسائل ذهنی و روانشناختی سالمندان
دریافت: 1400/6/29 | پذیرش: 1400/9/20 | انتشار: 1400/9/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

salehian G, jahan F. Desighning of Wisdom model based on positive and negative emotion and spiritual intelligence mediated attitude to death in the elderly. joge. 2021; 6 (3) :65-77
URL: http://joge.ir/article-1-512-fa.html

صالحیان غزاله، جهان فائزه. تدوین مدل علی خرد براساس عاطفه مثبت و منفی و هوش معنوی با میانجیگری نگرش به مرگ در سالمندان. سالمندشناسی. 1400; 6 (3) :77-65

URL: http://joge.ir/article-1-512-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 6، شماره 3 - ( پاییز 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه سالمندشناسی Journal of Gerontology
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4410