:: دوره 7، شماره 4 - ( زمستان 1401 ) ::
جلد 7 شماره 4 صفحات 20-12 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر بادکش درمانی خشک بر درد مزمن زانو و فعالیت روزمره زندگی زنان سالمند
فرحناز محمدی شاهبلاغی*، ندا نجفی، شمعانه محمدی، محسن واحدی، مریم احمدی
دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی
چکیده:   (736 مشاهده)
اهداف : درد مزمن اسکلتی عضلانی از جمله درد مزمن زانو یکی از شایع ترین مشکلات دوران سالمندی است که اگر کنترل نشود منجر به کاهش فعالیت روزمره زندگی می شود . هدف از این مطالعه تعیین تاثیر بادکش درمانی خشک بر درد مزمن زانو و فعالیت روزمره زندگی زنان سالمند بود .
مواد و روش ها : پژوهش حاضر یک مطالعه کارآزمایی بالینی می باشد که در آن دو مرکز از چهار مرکز مراقبت روزانه سالمندان شهر قزوین به صورت تصادفی در سال 1401 انتخاب شدند . از هر مرکز 25 سالمند زن مراجعه کننده دارای شرایط ورود به مطالعه ، جمعا 50 سالمند زن ، به صورت تصادفی انتخاب و با اخذ رضایت نامه کتبی وارد پژوهش شدند . در مرحله دوم تخصیص تصادفی برای قرار گیری نمونه ها در دو گروه شاهد و مداخله انجام شد . بعد از پر کردن فرم مشخصات فردی ، پرسشنامه های" مقیاس دیداری درد "VAS"و فعالیت های روزمره زندگی " ADL" برای هر دو گروه تکمیل شد . برای گروه مداخله هفته ای دوبار به مدت چهار هفته و طی هشت جلسه مداخله بادکش درمانی خشک با استفاده از 3 بادکش، به مدت 10-5 دقیقه بر روی نقاط SP10 , SP9 , ST36 انجام شد . برای گروه شاهد مداخله ای انجام نشد . یک هفته بعد ازآخرین مداخله با استفاده از پرسشنامهVAS  وADL  میزان شدت درد و فعالیت روزمره زندگی در هر دو گروه مداخله و شاهد اندازه گیری و ثبت گردید . در نهایت داده ها به کمک نرم افزار SPSS نسخه 26 و با بکارگیری آزمون های آماری ، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها : تفاوت معنی داری بین دو گروه مداخله و شاهد قبل از انجام مداخله در مورد سطح درد مزمن (11/0p=) و سطح فعالیت روزمره زندگی وجود نداشت (541/0p=). لیکن پس از مداخله، نتایج نشان داد ، در گروه مداخله درد مزمن در مقایسه با گروه شاهد کاهش (001/0p<) و فعالیت روزمره زندگی در مقایسه با گروه شاهد افزایش(001/0p<) معناداری داشت .
نتیجه گیری : بادکش درمانی خشک در کاهش درد مزمن زانو و افزایش فعالیت روزمره زندگی سالمندان زن موثر می باشد . بادکش به عنوان روشی غیر تهاجمی ، مقرون به صرفه و  قابل دسترس برای کمک به ارتقا فعالیت روزمره زندگی و کاهش دردمزمن زانو که در نتیجه باعث افزایش سطح کیفیت زندگی در سالمندان می شود ، توصیه می گردد .

 
واژه‌های کلیدی: زنان، سالمندان، درد مزمن زانو، فعالیت روزمره زندگی، بادکش درمانی .
متن کامل [PDF 304 kb]   (266 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: پرستاری سالمندی
دریافت: 1401/9/26 | پذیرش: 1401/10/7 | انتشار: 1401/12/10XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 7، شماره 4 - ( زمستان 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها